Pronajímání bytu přes Airbnb má spoustu výhod, ale jeho nespornou nevýhodou je časová náročnost péče o hosty. Nákup jídla, praní prádla, úklid, příprava na předání bytu, čekání na hosty, předání bytu, check-out hostů, úklid… tento koloběh se točí stále dokola. Péčí o hosty strávíte i 50 hodin měsíčně. A to už je docela velké číslo.

Počítejte s námi

Komunikace s hostem před příjezdem zabere průměrně 15 až 60 minut, v závislosti na okolnostech. Počítejte ale s tím, že se nějaké komplikace vyskytnou a raději si na hosta vynahraďte více času. Je třeba být stále na příjmu a hostům odpovídat na případné dotazy.

Nedílnou součástí pronajímání přes Airbnb je úklid. Úklid průměrného dvoupokojového bytu s kuchyňským koutem vám zabere 2 hodiny času. Do této kategorie však nezapočítáváme praní a žehlení prádla, které průměrně zabere asi 45 minut.

Pouhá třetina hostů přijede včas.

Počítat ale musíte i s čekáním na hosta. Z dat Blahobytů vyplývá, že pouhých 33 % hostů přijede včas nebo v rámci akademické čtvrthodinky. Průměrné čekání na hosta trvá 40 minut, přičemž nikdy nevíte, kdy host vlastně přijede. Důvody zpoždění bývají různé – problémy s dopravou po městě nebo zpoždění letadla. Tyto události sice host neovlivní, ale vám mohou pěkně rozhodit časový harmonogram.

Tyto odhady ale počítají s tím, že nenastanou žádné komplikace. Může se však stát, že hosté přijedou zcela mimo domluvenou dobu a vy se jim budete muset přizpůsobit. Hosté mohou také v průběhu pobytu potřebovat vaši pomoc, takže budete muset být stále na příjmu.

Musíte vzít v potaz to, vaši známí nemusí mít na předání bytu čas a vy zůstanete na holičkách.

Další záležitostí je check-in a check-out hostů, které probíhají většinou uprostřed dne. Pro hostitele s běžnou pracovní dobou to znamená určité komplikace. Jednou z možností je domluvit si někoho na úklid a předávání bytů. Doba mezi příjezdem nových hostů a odjezdem předchozích je ale krátká a zvláště v tomto případě je důležitá dochvilnost, která u vašeho synovce nebo vaší sousedky nemusí být samozřejmostí. Berte také v potaz to, že ani vaši známí nebo někdo z rodiny nemusí mít na předání bytu čas a vy zůstanete na holičkách. Předání klíčů a ukázka bytu průměrně zabere až 30 minut a na check-out je nutné si vynahradit také až půl hodiny.

Suma sumárum…

V závislosti na okolnostech zabere péče o jednoho hosta v průměru 2 a půl až 5 a půl hodiny, což při 10 pobytech s délkou 2-3 dny (měsíční vybookovanost) dělá, pokud to děláte dobře, i 50 hodin. Což je pro pracujícího člověka téměř nereálné.

Nejvyšší hodnota za nejnižší peníze

Nejlepším řešením, jak získat z pronájmu bytu co největší výdělek a zároveň ušetřit drahocenný čas, je využití služeb některé ze specializovaných firem. A to zvláště v případě, pokud byste museli dojíždět za hosty přes půlku města nebo bydlíte úplně mimo město. Sice budete platit poplatek za správu (ten se pohybuje v rozmezí 10% až 30% z obratu, záleží na firmě), váš celkový zisk ale bude vyšší, protože budete moci uskutečnit více pobytů.

Předání pronájmu do rukou specializované firmy vyjde mnohem lépe, než kdybyste se o byt měli starat sami.

Společnosti poskytující kvalitní správu krátkodobých pronájmů se postarají o to, aby byl váš byt co nejvíce obsazen za co nejvyšší ceny, aby vaši hosté byli spokojeni a vy získávali co nejvyšší hodnocení a ideálně se stali superhostiteli, což vaši šanci na plnou vybookovanost opět zvýší. Navíc ušetříte drahocenný čas a zbavíte se otravných a časově náročných povinností.