Kromě ceny za pronájem samotného bytu stanovují Airbnb hostitelé také poplatek za extra hosty a poplatek za úklid. K tomu se také váže určení minimálního počtu nocí, na které si hosté mohou byt pronajmout. Proč neopomenout a stanovit tyto aspekty hned na začátku pronajímání? To vám prozradíme v dnešním článku.

Když si hosté vybírají, kde se ubytují, většinou se orientují podle celkové ceny a cenovou politiku blíže nezkoumají. Toho můžete využít a stanovit poplatky tím způsobem, aby nejlépe kompenzovaly vaše vynaložené finanční náklady a váš čas strávený starostí o byt.

Určete poplatek za úklid

Poplatky za úklid slouží k tomu, aby hostiteli pokryly výdaje spojené s úklidem bytu po odjezdu hostů  (respektive před jejich příjezdem). Cenu za úklid stanovíte v nastavení cen, kde ji můžete nastavit v dodatečných poplatcích.  Hosté ve vyhledávání uvidí cenu, do které je již částka za úklid započtena. Částka za pobyt a poplatek za úklid se hostům zobrazí odděleně až v detailním přehledu. Poplatek za úklid je součástí celkové ceny za pronájem bytu a hostům se nevrací ani v případě, že by byt do puntíku uklidili.

Jakou cenu za úklid zvolit?

Když porovnáte ceny za úklid podobných bytů v Praze, zjistíte, že se poplatky za úklid velmi liší. Až budete stanovovat cenu, je nejlepší orientovat se podle toho, kolik času a úsilí vám úklid zabere. Pokud si v bytě uklízíte se zpěvem sami nebo vám chodí uklízet sousedka od vedle za pár korun, můžete stanovit nižší cenu. Pokud máte ale najatou profesionální uklízecí firmu, která si sama účtuje vysokou částku, cenu potom stanovte tak, abyste na tom neprodělali. Nemějte strach, že by hosty poplatek za úklid od pronájmu bytu odradil, jedná se o běžnou věc při pronajímání přes Airbnb.

Pro lepší představu, úklid mezi pobyty zabere průměrně asi dvě hodiny. Blahobyty mají cenu za úklid maximálně 160 Kč za hodinu. Konečná cena za úklid se ale také odvíjí od velikosti bytu a časové náročnosti úklidu.

Zaveďte příplatek za extra hosty

V rámci vaší nabídky můžete určit, jaký počet ubytovaných hostů je zahrnuto v ceně za pronájem bytu. V případě, že si chce váš byt pronajmout více hostů než je vámi stanovený počet lidí, můžete si naúčtovat poplatky za hosty navíc.

Někteří hostitelé si za extra hosty neúčtují žádné poplatky, někteří si účtují třeba částku kolem dvou set korun za noc (i pro čtyři další hosty) a někteří i více. Záleží tedy na vás, jakou taktiku zvolíte, podle vašich osobních preferencí. Pokud v bytě dovolíte pobyt více hostům, než máte uvedeno v nabídce, existuje zde riziko, že uspořádají bouřlivý večírek, během kterého budou rušit sousedy.  Z našich zkušeností ale můžeme říct, že hosté spíše než pořádají večírky celý den běhají z Karlova mostu na Staroměstské náměstí a zase zpátky, a v pronajatém bytě jenom vyčerpaně přespávají. 

„Když jsem před dvěma lety začal pronajímat svůj byt přes Airbnb, počítal jsem s tím, že budu muset často obměňovat nábytek, protože se k němu hosté nebudou chovat jako ke svému. Dva roky uplynuly a popravdě jsem překvapený, že veškerý nábytek vypadá úplně jako nový. Většina hostů opravdu v bytě pouze přespává. A teď si to zkuste porovnat s dlouhodobým pronájmem… jak váš gauč vypadá po tom, co na něm každý den sedíte, a vaše kuchyně, ve které každý den vaříte,“ říká se smíchem Matěj, otec zakladatel Blahobyty.cz.

I přesto je však dobré poplatky za extra hosty stanovit 😉

Stanovte minimální počet nocí

Snažit se vyhovět každému je sice dobrá vlastnost, ale musíte myslet na to, abyste na úkor vaší dobročinnosti nedoplatili. Proto je dobré stanovit pro hosty minimální počet nocí, na který si byt mohou pronajmout. Rozmyslete se, zda se vám vyplatí umožnit hostům pronajmutí bytu například pouze na jednu noc. Pamatujte, že i v tomto případě budete muset byt na příjezd hostů důkladně připravit, a po jejich odjezdu zase investovat čas a peníze do úklidu a dalších povinností.

„V Blahobytech jsme si stanovili, že minimální počet nocí jsou 2, protože i při pobytu na pouhou jednu noc musíte splnit řadu povinností, které zaberou hodně času. Spočítali jsme si, že se to prostě nevyplatí ani nám, ani našim klientům. Různí hostitelé ale pronajímají za různých podmínek a v některých případech je vhodné pronajímat i na jednu noc,“ vysvětluje Matěj.

Rada na závěr

Cenová politika je opravdu velmi individuální. Někteří hostitelé si za úklid bytu a ani za extra hosty žádnou částku neúčtují. To ale dopředu zvažte. Cenu za úklid můžete také započítat již do ceny uvedené za noc. Lepší variantou je ale uvést částku za úklid odděleně, protože čím více nocí u vás hosté stráví, tím pro ně bude částka za úklid výhodnější. Vy je tak přijatelnějšími podmínkami nalákáte na delší pobyt a to znamená jediné – nebudete muset tak často uklízet!