Advent už je v plném proudu a spolu s ním do Česka přijíždí také hosté, kteří míří za kouzlem českých Vánoc. Každý, kdo vyrazí na svátky do cizí země, chce získat hodně zážitků a poznat co nejvíce tamních tradic. Na všudypřítomné adventní trhy, kde ochutnají svařák, horký mošt nebo trdelník, narazí turisté na každém rohu. Prozradíme vám, jak hostům zpříjemnit vánoční pobyt i v pronajatém bytě.

Vykouzlete „hygge“, aby se hosté cítili jako doma

Vytvořte „hygge“. Pokud jste o něm ještě neslyšeli, prozradíme vám, co se za tímto dánským slovíčkem skrývá. Volně ho můžeme přeložit jako pocit štěstí, který v nás probudí úplné maličkosti našeho každodenního života. Jedním z aspektů, na kterých se hygge zakládá, je útulný domov a příjemná atmosféra. Snažte se proto hostům pocit „druhého doma“ vytvořit i přes to, že od toho svého mohou být i několik set kilometrů.

Vsaďte na klasické české zvyky

Hosté do České republiky přijeli právě proto, aby kouzlo našich tradičních Vánoc poznali. Nezapomeňte proto třeba na stůl nebo komodu položit adventní věnec, který je nedílnou součástí adventu. A aby se hosté snadněji orientovali v našich zvycích, připravte jim krátký přehled o tom, jak v Česku Vánoce slavíme a jaké zvyky dodržujeme – a to pro jistotu jak v angličtině, tak například v němčině.

Kromě toho jim můžete přichystat i malý adventní kalendář – ať už klasický čokoládový, který koupíte za pár korun, nebo můžete nějaký zkusit i vyrobit. A to třeba úplně jednoduše tak, že na ramínko od oblečení zavěsíte pomocí stužek papírové sáčky a do nich schováte malé drobnosti jako klasické české sladkosti, malé dárečky na památku a podobně.

Nedílnou součástí českých Vánoc je také betlém. Stejně jako adventní kalendář, i tuto dekoraci můžete snadno vyrobit. Nezapomeňte také na výzdobu oken, kam můžete vylepit například papírové vločky, nebo vyvěsit světýlka, která vytvoří vánoční atmosféru sama o sobě.

Největší klasikou Vánoc je samozřejmě stromeček, pod který můžete do balicího papíru zabalit prázdné krabice tak, aby vypadaly jako dárky. Pokud přemýšlíte nad tím, jestli do bytu pořídit umělý, nebo živý stromeček, přečtěte si tento článek, ve kterém jsme vám popisovali, jaké výhody a nevýhody oba dva mají. Stejně tak se dozvíte další tipy, jak na poslední chvíli byt snadno vyzdobit.

Správná vánoční atmosféra je základ

Advent je časem pohádek, vánočních filmů a koled. Připravte hostům několik DVD a CD, na které se mohou během jejich pobytu podívat, nebo si je poslechnout. Na sedačku můžete položit třeba polštáře a teplou deku, aby se návštěvníci mohli mít do čeho po příchodu z vánočních trhů zachumlat.

Pokud chcete, můžete hostům do krabičky nachystat pár kousků klasického českého cukroví, a to třeba linecké, vanilkové rohlíčky, vosí hnízda, perníčky nebo zázvorky. Kromě toho můžete koupit také speciální bylinkové nebo vánoční čaje, kterými se budou moci hosté příjemně zahřát. Nezapomeňte také na jmelí nebo vonné svíčky, které si o Vánocích každý rád zapálí. A právě o tom – o správné atmosféře, pocitu štěstí a útulném prostředí – hygge je. Jednoduché, že?