I přesto, že sepíšete hostům domácí pravidla, podle kterých by se měli v pronajatém bytě chovat, nemáte nikdy jistotu, že budou hosté tato pravidla dodržovat. A ačkoliv je většina hostů slušně vychovaná a chová se v pronajatém bytě vlastně ukázkově, existují také výjimky.

Někteří hosté mohou navštěvovat cizí země kvůli nočnímu životu nebo večírkům. A takové akce mohou pořádat i v pronajatém bytě. Právě kvůli tomuto riziku je pronajímání bytů přes Airbnb často kritizováno. Z tohoto důvodu také může docházet ke konfliktům se sousedy, a proto je dobré pořádání těchto večírků předejít. Na co si dát při pronajímání pozor a jak se případných konfliktů vyvarovat?

Dejte pozor na to, komu byt pronajmete

Využijte možnost schvalování jednotlivých rezervací. A vždy si před tím, než rezervaci schválíte, pročtěte zkušenosti ostatních hostitelů s konkrétním hostem. Získáte tak představu o tom, komu byt pronajímáte a co máte vlastně očekávat.

Ptejte se hostů, proč do vašeho města přijedou a jaké mají plány. Informujte se, kolik hostů bude v bytě bydlet, případně zda mají v plánu si do bytu pozvat kamarády.

Nezapomeňte, že nemůžete všechny hosty házet do jednoho pytle. Není tedy vhodné je posuzovat podle věku nebo národnosti. Každý z nás je jedinečný, a proto se nenechte ovlivnit přetrvávajícími stereotypy.

Zbystřete v okamžiku, kdy zjistíte, že si byt rezervoval někdo, kdo bydlí ve stejném městě, ve kterém byt pronajímáte. To už je trochu podezřelé. Může jít sice o náhodu či čistý úmysl, ale i přesto není špatné být na pozoru – je možné, že host pouze hledá byt, ve kterém by mohl uspořádat večírek.

Dbejte na to, aby si hosté přečetli domácí pravidla

Mít při ruce dokumenty v digitální podobě je v dnešním světě opravdu nutností. Dbejte proto na to, aby se hosté seznámili s vašimi domácími pravidly a příručkami, a to ještě před tím, než rezervaci potvrdíte. Ujasněte si, zda budete v bytě tolerovat kuřáky nebo jaká pravidla stanovíte v souvislosti s dodržováním nočního klidu.

Buďte nablízku

I přes to, že budou hosté absolutně bezproblémoví, buďte neustále na příjmu. Zanechte jim své telefonní číslo, e-mail nebo jiný kontakt. Snažte se být také neustále nablízku, a to třeba v momentě, kdy by se něco přihodilo.

Co ale dělat v případě, kdy pronajímáte byt v jiném městě, než bydlíte, či se chystáte třeba na cestu do zahraničí? Pověřte souseda, příbuzného nebo známého.Vždy je totiž dobré mít někoho, kdo bude moci případné problémy řešit okamžitě. Oceňte jeho ochotu a pověřené osobě nabídněte za pomoc nějakou malou částku. Pokud ale máte přítele nebo příbuzného, který vám je ochoten pomoci jenom z dobrého srdce, tím lépe pro vás.

Pokud ale neznáte nikoho, kdo by byl ochotný si pronájem bytu vzít na starosti, nebo zkrátka nemáte čas na všechny povinnosti, které s pronajímáním souvisí, máme pro vás způsob, jak problém vyřešit. Svěřte byt do rukou profesionálů z Blahobytů, kteří všechny povinnosti vyřeší za vás – a to vše od příjezdu hostů až po jejich odjezd a úklid. Nezapomeňte, že péče o jednoho hosta může zabrat až pět hodin, a proto je lepší svěřit byt do rukou odborníků.

Pojistěte se

I když se vám pojištění bude zdát třeba jako zbytečná investice, rozhodně to tak není. Správné pojištění totiž ochrání vás a také váš majetek, který hosté mohou, a to třeba i neúmyslně, poničit. Neberte to proto na lehkou váhu a řešte vše předem.

Jak předcházejí pořádání večírků hostitelé v zahraničí?

Někteří zahraniční hostitelé využívají ve svých bytech senzory. Prvním typem je takzvaný Party Squasher, který na první pohled vypadá vcelku nenápadně. Prostřednictvím malé černé krabičky snadno zjistíte, kolik lidí v pronajatém bytě pravděpodobně bydlí.

Přístroj dokáže monitorovat signály, které jsou vyzařované z mobilních zařízení. V případě, že Party Squasher zjistí, že je v bytě více lidí, než kolik jste dovolili, pošle vám zprávu. Počet lidí můžete v přístroji snadno nastavit.

Druhou možností, kterou někteří pronajímatelé v zahraničí využívají, je party senzor, který taktéž chrání vaši nemovitost. Snímač monitoruje úroveň hluku v pronajímaném bytě, a jakmile hluk překročí předem nastavenou úroveň, dostane pronajímatel textové upozornění a bude moci zasáhnout. Je důležité upozornit, že party senzor neodposlouchává to, co si hosté říkají. Monitoruje pouze úroveň hluku v bytě.

Rada na závěr

Upozorněte hosty na to, aby dodržovali v bytě pořádek a dejte jim k dispozici domácí pravidla – a to jak v tištěné, tak v digitální podobě. Dbejte na to, aby hosté pravidla dodržovali, a to také kvůli vašim sousedům. Pamatujte na to, že zejména s nimi musíte zkrátka dobře vycházet. Dobré vztahy se sousedy jsou totiž jedním z klíčů k bezproblémovému pronajímání přes Airbnb.