Domácí příručky a pravidla byste měli vytvořit ještě dřív, než začnete byt pronajímat. Již před příjezdem prvního hosta se musíte totiž rozhodnout, co všechno hostům v bytě povolíte.

Domácí pravidla jsou takovým prvním seznámením hostů s vaší domácností. Hosté je uvidí ještě před rezervací ve vašem osobním profilu. Při psaní těchto pravidel si musíte uvědomit, jaký typ hostů chcete ubytovávat a zodpovědět si základní otázky, které pro vás mohou být například tyto:

Chci, aby se hosté přezouvali?

Dovolím jim v bytě kouřit?

Mohou do bytu zvířata?

Pokud tápete s tím, jak pravidla napsat, nezoufejte, náš článek je tu přesně pro vás.

Domácí příručku hosté na rozdíl od pravidel uvidí až po závazné rezervaci bytu. Příručka má sloužit k tomu, aby se hosté mohli v bytě lépe orientovat, a aby například věděli, kdy do bytu mohou přijet, kdy byt musí opustit, co všechno mohou v bytě používat a podobně.

Pár tipů na to, jak sepsat domácí manuály

1. V pdf nebo na papíře?

Příručky a pravidla nezapomeňte hostům poskytnout jak v digitální, tak tištěné podobě. Digitální manuály jsou v dnešní době nutností, hostům je tedy pošlete ještě před příjezdem. Manuál je dobré vytvořit například v PDF verzi, kam můžete vložit hypertextové odkazy na zajímavá místa v okolí. Hosté si ho mohou stáhnout do telefonu a mít ho stále při ruce.

Aby byly pro hosty takové příručky záživnější, můžete je kromě odkazů doplnit také fotografiemi (například restaurací z okolí) nebo obrázky.

Tištěnou verzi nechte ležet v bytě na viditelném místě, nebo ji hostům předejte při příjezdu. Je dobré udělat několik kopií těchto manuálů a rozmístit je po bytě. Někteří hosté nejsou technologickými nadšenci, a tak nemusí mít digitální verzi u sebe.

2. Jasně, stručně a srozumitelně

Při psaní manuálů mějte na paměti, že jsou určené pro obyčejné lidi. Nesnažte se tedy používat odborné výrazy či hostům něco rozkazovat – snažte se spíš vše vysvětlovat přátelsky.

Velmi důležité je udělat manuály stručné, jasné, ale výstižné. Nikdo totiž nechce číst dlouhé romány o tom, jak se má v bytě chovat. Zatímco základní pravidla, která jsou k dispozici ještě před samotnou rezervací, stačí sepsat v bodech na pár řádků, v případě domácích příruček, k nimž se host dostane až na místě, rozhodně neuškodí, když jsou podrobnější  – i na několik stran.

3. Pamatujte na jednoduchost

Pokud máte rádi ozdobné písmo, v tomto případě ho vynechte. Pište takovým fontem, který se bude hostům dobře číst, a to například Calibri, Times New Roman nebo Arial.

4. Opakování matka moudrosti

Nebojte se důležité věci několikrát zopakovat. Často totiž hosté manuály jen rychle přelétnou očima a nevěnují jim tolik pozornosti. Nezapomeňte do domácí příručky uvést, kde je v případě nouze k nalezení hasicí přístroj, koho mohou při nějakém problému kontaktovat, jaké je heslo na Wi-Fi, v jaký čas může proběhnout check-in a kdy naopak musí byt vyklidit.

5. Dbejte na aktuální informace

Vždy dbejte na to, aby byly příručky a pravidla aktuální – řada věcí se totiž může v bytě či jeho okolí změnit.  Po každém odjezdu hostů také zkontrolujte, v jakém stavu jsou vytištěné manuály. Nevypadalo by moc dobře, kdyby noví hosté obdrželi manuály polité od kávy.

6. První dojem je nejdůležitější

Aby vám materiály déle vydržely a nemuseli jste je tisknout pro každého hosta znovu, můžete pravidla například zalaminátovat. Domácí příručku, která může být klidně i na šest stran A4, vložte například do složek v euro fóliích. Tak navíc předejdete tomu, aby byly manuály hned ušpiněné či zničené.

Rada na závěr

Po sepsání manuálů si je po sobě několikrát přečtěte. Doporučujeme je také dát prostudovat buď vašemu známému, který si taktéž přivydělává krátkodobým pronájmem, nebo někomu z vašich přátel. Psaní manuálů je totiž jeden z nejobtížnějších úkolů, které vás čekají, a vzhledem k tomu, že byt velmi dobře znáte, se může snadno stát, že na některé důležité věci zapomenete.