Dáváte si pozor na hosty, které si do bytu pouštíte, a spoléháte se na Airbnb hostitelskou záruku? To děláte dobře. Vaše nemovitost není pojištěná? To dobře neděláte. Záplavy, vyhoření domu, vybílení bytu zloději nebo dokonce hosty – nikdy nevíte, co se může přihodit zrovna vám. Otázkou není, jestli se vůbec pojišťovat, ale spíš „Jaké pojištění se na můj Airbnb byt nejvíce hodí?“.

„Pojištění Airbnb bytu“

Pokud hledáte pojištění přesně stavěné na tělo vašemu Airbnb bytu, máme pro vás špatnou zprávu – české pojišťovny na fenomén sdílené ekonomiky ještě nezareagovaly. Budete se muset smířit s klasickými produkty pojištění majetku, tedy pojištěním nemovitosti, pojištěním domácnosti a pojištěním odpovědnosti.

Pojištění nemovitosti

Až budete uvažovat o pojištění vašeho Airbnb bytu jako nemovitosti, pravděpodobně zjistíte, že už pojištění jste. Nemovitost by si měl pojistit každý vlastník, jinak dost hazarduje. Pojištění nemovitosti ale kryje pouze škody na nemovitosti, čímž se myslí škody na stavbě, která je spojená se zemí pevným základem (zejména tedy zdi, okna nebo některé typy podlah).

Pojištění domácnosti

Pokud si chcete pojistit televizi, lednici, pohovku, baterii u umyvadla a obraz Mony Lisy, sjednejte si pojištění domácnosti. To kryje škody na věcech, které jsou součástí domácnosti a její vybavení. Je ale třeba připomenout, že stejně jako u pojištění nemovitosti se jedná pouze o škodu způsobenou nahodilými událostmi.

Pojištění odpovědnosti

Vedle pojištění nemovitosti a domácnosti, které byste určitě měli mít sjednané, pojišťovny také poskytují pojištění odpovědnosti. Pojištění odpovědnosti kryje náklady za škody, které způsobíte někomu jinému svým jednáním, a můžete si připlatit i krytí nákladů za škody vyplývající z vlastnictví nemovitosti. Tento typ pojištění je méně využívaný, ale doporučujeme se nad jeho sjednáním alespoň zamyslet.

Kolik mě to bude stát?

Pojištění nemovitosti se odvíjí jak od lokality nemovitosti, tak od částky, na kterou si chcete byt nechat pojistit. Například pojistné na byt za 4 miliony korun na pražském Žižkově vyjde na 2 až 5 tisíc korun ročně. Pokud si vybavení domácnosti tohoto bytu ceníte na půl milionu, bude vás pojištění domácnosti stát mezi 500 a 3 000 korunami ročně.